Report – výstava Hory, skály a skalky

V sobotu 1. dubna byla v letohrádku skalního hradu Vranov na Malé Skále zahájena autorská výstava fotografií s příznačným názvem Hory, skály a skalky.

Na 30ti velkoformátových fotografiích představuje horolezec a fotograf Aleš Bobek nejen skály z Českého ráje, ale také horské masívy ze Sicílie, italských Dolomit, z Francie, Gruzie, Rumunska, ba dokonce i z Číny. Na stěnách zachycuje své kamarády přímo „v akci“.

Kastelán Jirka Šťastný přivítal víc než osm desítek návštěvníků, kteří si díky letnímu počasí první letošní vernisáž v půvabném letohrádku nenechali ujít.

Zbyněk Cincibus z fotoklubu Balvan vysoce ocenil focení lezců na skalách. Zdůraznil, že fotografující se musí za takovými záběry se svými aparáty dostat většinou mnohem výš než fotografovaný horolezec.

Hudební doprovod obstarali kytaristé Adéla Bienová a Michal Tregler.

Protože mezi návštěvníky bylo hodně lezců, probíhala u jednotlivých fotografií živá debata o tom, kde a jak byly záběry pořízeny. Velký zájem budila velkoplošná fotografie svítání na Sněžce; takový snímek mohl autor pořídit jen díky přenocování pod širákem přímo na místě.

Vernisáž zakončil Aleš Bobek s kamarády stylově zdoláním stěny před „kaplí“, tj. z hradního parkánu na skalní vrchol.

Výstava potrvá do 31.5.2017 a je přístupná stejně jako hrad Vranov každý víkend a v případě hezkého počasí i během týdne (viz http://www.vranov-pantheon.cz/).

Atmosféru vernisáže na svých snímcích zachytili zakladatelé fotoklubu Balvan Zbyněk Cincibus a Václav Novotný.